1. Mapa do celów projektowych - jest kopią aktualnej mapy zasadniczej, opracowaną głównie w celu przygotowania projektu budowlanego. Zakres mapy do celów projektowych powinien obejmować obszar otaczający teren inwestycji. Skala mapy jest dostosowywana do rodzaju i wielkości planowanego obiektu lub całego zamierzenia budowlanego (najczęściej 1:500 – 1:2000).

Podczas tworzenia mapy do celów projektowych geodeta wykonuje wywiad terenowy, porównując istniejącą mapę zasadniczą z rzeczywistym stanem w terenie. Jeśli zauważy rozbieżności, dokonuje pomiarów, których wyniki nanosi na mapę zasadniczą. W rzadkich przypadkach, gdy dla danego obszaru brak jest mapy zasadniczej, geodeta wykonuje pełen pomiar i opracowuje nową mapę zasadniczą. Mapa do celów projektowych pozostaje aktualna do momentu wprowadzenia pierwszych zmian w terenie.

Mapa sporządzona przez geodetę jest dostępna dla zleceniodawcy w dwóch formach:

  • analogowej – jest to kopia mapy zasadniczej przyjęta do Zasobu Geodezyjnego i Kartograficznego,
  • cyfrowej (numerycznej) – przedstawia obiekty w formie wektorowej lub rastrowej i dostępna jest w formatach takich jak .dwg, .dxf,

Etapy realizacji mapy do celów projektowych:

  1. Zlecenie wykonania mapy geodecie (konieczne jest podanie obrębu ewidencyjnego, numeru działki oraz celu sporządzenia mapy).
  2. Zgłoszenie pracy geodezyjnej w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej (do 10 dni roboczych).
  3. Wywiad terenowy oraz w razie potrzeby pomiar aktualizacyjny w terenie.
  4. Opracowanie operatu technicznego i jego przekazanie do weryfikacji (proces trwa od trzech tygodni do kilku miesięcy w zależności od obszaru i formy opracowania).
  5. Uwierzytelnienie mapy do celów projektowych w Ośrodku Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
  6. Przekazanie inwestorowi mapy w wersji analogowej oraz cyfrowej.